Można łączyć emeryturę i pracę, jednak zarobki w określonej wysokości rzutują na wysokość otrzymywanego świadczenia.

Łączenie emerytury z pracą może być korzystne dla wielu osób, jednak należy pamiętać, że wysokość zarobków wpływa na ostateczne świadczenie emerytalne. Planując pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego, warto zwrócić uwagę na to, jakie zarobki są akceptowane, aby nie wpłynęły negatywnie na wysokość otrzymywanej emerytury.

Osoby pobierające emeryturę i decydujące się na podjęcie dodatkowej pracy powinny sprawdzić, czy nie przekraczają określonego limitu zarobków, który mógłby obniżyć wysokość świadczenia emerytalnego. Istnieją określone kwoty, do których można dorabiać bez wpływu na emeryturę, dlatego ważne jest zrozumienie tych zasad.

Dobrze jest skonsultować się z ekspertem ds. emerytur, aby dostosować zarobki z pracy do oczekiwań co do ostatecznej wysokości emerytury. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnego obniżenia świadczenia emerytalnego i cieszyć się stabilnym dochodem po przejściu na emeryturę.

Do końca 1998 r. zarobki do 60% przeciętnego wynagrodzenia nie wpływały na wysokość wypłacanej emerytury przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, zarobki w granicach pomiędzy 60% a 120 % rzutowały na wysokość wypłacanej emerytury, zmniejszając jej wysokość.

Zawieszenie wypłaty emerytury następowało, w przypadku osiągania przez emeryta zarobków przekraczających miesięcznie 120% przeciętnego wynagrodzenia Od dnia 1 stycznia 1999 r., na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracujący emeryt, który ukończył 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna nie odczuje żadnych konsekwencji w wysokości wypłacanej emerytury, bez względu na wysokość osiąganych przez niego zarobków. Pozostali emeryci, będący w wieku niższym będą mieli ograniczoną wypłatę emerytury, nie więcej niż o tzw. część socjalną, gdy ich zarobki przekroczą 70% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Zawieszenie wypłaty następować będzie, po przekroczeniu przez pracującego emeryta zarobków odpowiadających miesięcznie 130% przeciętnego wynagrodzenia.