Jak oszczędzać na przyszłą emeryturę

Każdego z nas czekać będzie starość, a to jaka ona będzie w pewnym sensie jest zależne jedynie od nas samych. Przy ostatnich zawirowaniach wokół emerytur wielu ludzi straciło nadzieję na to, że emerytura będzie godziwa, a część bardziej odważnych gotowa jest wysuwać stwierdzenie, że być może nastaną czasy, w których emerytury w ogóle nie zostaną wypłacone. Czy możemy temu zaradzić? Czy jest się w ogóle czego bać?

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Teoretycznie tak. Niestety zawirowania na rynkach finansowych, reformy, oraz ewentualny kryzys społeczny i gospodarczy dotyczą nas wszystkich. Dlatego specjaliści od lat alarmują, by oszczędzanie za pomocą obowiązkowych składek emerytalnych nie pozostawało jedynym zabezpieczeniem na przyszłe lata. Sposobów dodatkowego oszczędzania mamy co najmniej kilka do wyboru. Do wyboru mamy IKE, oraz IKZE czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Bardzo wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje również produkty inwestycyjne, które pomagają jak oszczędzać na przyszłą emeryturę. Te jednak czasami wypadają niesamowicie blado lub wymagają wiedzy albo dobrego doradcy.

Tak jest chociażby w przypadku tak zwanych polisolokat. Wśród Polaków najpopularniejszymi sposobami inwestycyjnymi pozostaje oczywiście trzeci filar, czyli wspominane IKE, IKZE, oraz PPE. Te inwestycje wydają się stosunkowo bezpieczne z jednego prostego powodu. Możemy rozwiązać umowę w niemal dowolnej chwili i zażądać wpłaconych środków wraz z wypracowanym zyskiem w wielu przypadkach. Niesie to za sobą czasami konieczność uiszczenia opłaty likwidacyjnej, która z reguły jednak jest niska w stosunku do odkładanego kapitału. To jednak rozwiązania dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i stabilny powolny zysk, czasami podobny do stopy inflacji?

Oszczędzanie dla odważnych

A co dla odważniejszych? Otóż osoby, które posiadają żyłkę inwestora, oraz potrafią samodzielnie zajmować się swoim kapitałem mogą rozważyć całkowicie inne rozwiązania, takie jak samodzielna inwestycja w rozmaite fundusze inwestycyjne, a nawet w GPW. To daje szanse pomnażania kapitału w znacznie krótszym czasie, ale wiąże się też z ryzykiem, ponieważ w przeciwieństwie do produktów bezpiecznych, o których wspominaliśmy nie będziemy mieli żadnej gwarancji zwrotu kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *